GENÇLER ORMANLARI KORUMAK İÇİN ANTALYA’DA

Antalyalı gençlerin oluşturduğu “Genç doğa gönüllüleri topluluğu” tarafından gerçekleştirilen “Let’s Protect Our Forests, Let’s Protect Our Future!-Ormanlarımızı koruyalım, geleceğimizi koruyalım” başlıklı Erasmus+ projesi kapsamında Antalya’nın farklı bölgelerinde çalışmalar yapıldı.

Türkiye ulusal ajansı desteği ile gerçekleşen bu gençlik projesinde Yunanistan, İtalya, Romanya, Portekiz ve Türkiye’den toplam 36 genç bir araya geldi. Projenin amaçlarına bakacak olursak:

-Öncelikle son zamanlarda orman yangınlarından olumsuz derece de fazla etkilenen Antalya Bölgesi halkında orman yangınları konusunda bilinç oluşturmak istemekteyiz. Orman yangılarının %87’sinin insan ihmalinden oluştuğunu düşünürsek, orman yangınlarının azaltılması adına toplumsal bilinç çok büyük önem taşımaktadır.

-Antalya ilimizde yaşanan son orman yangınlarına dikkat çekerek durumun önem derecesinin anlaşılmasını sağlamak.

-Orman yangınlarına dayanıklı bir bitki habitatı oluşturmanın yollarının öğrenilmesini sağlamak ve yine çevre konusunda çalışmalar yürüten bütün kurum ve kuruluşları bu konuda harekete geçirici bir kuvvet olmak.

-Orman yangınları konusunda katılımcılarımız, ortaklarımız ve ulaşabildiğimiz bütün bireyler üzerinde kalıcı izli değişikler oluşturmak.

-Orman yangılarının ekolojik sistemimiz ve habitatlar üzerindeki etkisinin anlaşılmasını sağlamak.

-İnsanlarda çevre dostu (geri dönüşüm, sıfır atık) konularda farkındalık ve bilinç oluşturmak.

Orman yangınları konusunda çalışmalar yürüten kurum, kuruluş, dernek ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirici bir güç olmak.

-Dünya çevre gününü daha fazla kişinin bilmesini sağlamak.

Bu hedefler doğrultusunda katılımcı gençler Döşemealtı’nda bulunan Uluslararası ormancılık eğitim merkezinde eğitimler aldı. Akabinde çevre dostu davranışları yaygınlaştırmak adına atölye çalışmaları yapan gençler, orman yangınlarının önüne geçilmesi adına stratejiler de geliştirdiler. Projenin son gününde Dünya çevre günü anısına bir fidan dikme etkinliği de yapan gençler Antalya’dan harika anılarla ayrıldılar.

Gençlere sunulan fırsatları öğrenmek adına Türkiye ulusal ajansı internet sitesi veya sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir